30/12/2018 · iPerf ethtool iPerf3

iPerf Kullanımı

İki bilgisayar arasında saniyede maksimum kaç megabit veya megabyte veri gönderebilirsiniz? (8 Mbps = 1 Megabyte)

Neden mi böyle bir soru soruyorum, alt yapısını oluşturduğum uzaktan eğitim sisteminin stres testlerini Jmeter ile yapmaya çalışıyorum, ethernet kartım saniyede 10Gbit veri aktarımını desteklemesine rağmen 1 Gbit üzerine çıkamıyorum.

Eğer Mac OSx kullanıyorsanız network utility üzerinden ethernet limitinizi görüntüleyebilirsiniz.

alt alt

Bağlı olduğum switch'in saniyede 1Git desteklediğini öğrendim, fakat bu benim oluşturmak istediğim trafik için yeterli değildi. 1Gbit üzerine çıkmak için teste farklı bir bilgisayar daha ekledim.

Her iki bilgisayardan ayrı ayrı 1 Gbit değerine ulaşabiliyorum, fakat aynı anda test yaptığımda yine 1 Gbit değerinin üzerine çıkamıyorum.

Sorun acaba test etmek istediğim sunucuda (Centos 7) mı diye düşündüm? Öncelikle sunucunun ethernet kartını kontrol ettim ve 10Gbit değerini gördüm. Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanıyorsanız ethtool eth0 komutunu kullanarak ethernet kartınızın limitlerini görebilirsiniz.

İnternette biraz araştırma yaptıktan sonra, ethernet kartından veri gönderme ve alma sürecinde RX ve TX değerlerinin önemli olduğunu gördüm.

alt

RX ce TX için mevcut ve maksimum değerleri ethtool -g eth0 komutuyla görebilirsiniz. Bu değerleri de maksimum seviyeye çıkardıktan ethtool -G eth0 rx 4096 tx 4096 sonra iki bilgisayar ile aynı anda stres testini tekrar başlattım, fakat yine 1 Gbit üzerinde trafik oluşturamadım.

İşletim sistemi ile ilgili kaygılarımı gidermek için, sunucu ile aynı ağda bulunan farklı bir bilgisayardan ilgili testi yapmak istedim. Bu testi iPerf ile gerçekleştirdim.

iPerf ile iki bilgisayar arasında maksimum veri aktarımının limitlerini görüntüleyebilirsiniz.

Öncelikle hem sunucuda hem de test yapacağınız bilgisayarda iPerf'in yüklü olması gerekmektedir.

Hem sunucuda hem de testi yapacağım bilgisayarda centos 7 işletim sistemini kullandığım için her ikisine de aşağıdaki komutu kullanarak iPerf kurulumunu gerçekletirdim. Kurulum için CentOS 7'de Epel repolarının yüklü olması gerekiyor.

yum install iperf3  

Peki iPerf'i nasıl kullanacaksınız?

Bu işlem için sunucunda iperf3 -s bu komutu çalıştırmalısınız. Bu komut çalıştığında aşağıdaki gibi ekran görüntüsü almalısınız. Bu testte varsayılan olarak 5201 portu kullanılmaktadır. Sunucu ile testi yapacağınız bilgisayar arasında bir firewall varsa bu portu açmalısınız.

[[email protected] ~]# iperf3 -s
-------------------------
Server listening on 5201  
-------------------------

Testi yapmak istediğiniz bilgisayardan aşağıdaki komut ile aradaki trafiğin limitlerini görüntüleyebilirsiniz.

iperf3 -c 10.1.40.155  

Aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü almanız gerekiyor.

alt Ekran görüntüsündeki değerlerden de görebileceğiniz gibi saniye de 14.4 Gbit veri aktarımı gerçekleşti.

Jmeter ile testlerime devam edebilmem için test yaptığım bilgisayarlar ile sunucu arasındaki ağ cihazlarını kontrol etmem gerekiyor.